>>  08.12.2009 - Podsumowanie roku 2009 Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince
          W dniu 08 grudnia 2009 r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince odbyło się uroczyste podsumowanie roku 2009 Dyskusyjnego Klubu Książki. Otwarcia  spotkania  dokonała  w-ce dyrektor  WiMBP pani Marzena Wysocka, natomiast działalność klubów DKK w północnej części  woj.  lubuskiego  omówiła kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Pani Ewa Troczyńska-Porada i pan Wiesław  Żurawski. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy i pracownicy bibliotek w powiecie, dyr. BPMiG Słubice Pani Agnieszka Mińska, dyr. MBP w Rzepinie Pani Aleksandra Bartkowiak oraz Pani Wioletta Stolarska z GBP w Górzycy. Klubowiczki i zaproszonych Gości odwiedził  MIKOŁAJ w towarzystwie  Śnieżynek, który przyniósł prezenty - oczywiście książki. Była też muzyka kolęd i wspólne ich śpiewanie.

>>  08.12.2009 - „Kolorowe kamieniczki”- II część warsztatów plastycznych z dziećmi z Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Słubicach  
          Dziś odwiedziła nas kolejna grupa, tym razem gimnazjaliści. Młodzież zmierzyła się z nową techniką malarską, a mianowicie z malowaniem farbami olejnymi. Tajniki owej techniki przedstawiła dzieciom pani Magdalena Kondarewicz – plastyk, bibliotekarz. Młodzi artyści odważnie i z wielkim zaangażowaniem tworzyli obrazy na płótnie. Pierwszym etapem było wykonanie szkiców kamieniczek. Następnie białe blejtramy przemieniały się w kolorowe obrazy, na których powstały kamienice widziane dniem ,czy nocą.
Uroczyste podsumowanie projektu „Poznaję świat zmysłami” realizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  odbędzie się w lutym 2010r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice, gdzie będzie można obejrzeć wystawę prac powstałych na warsztatach.     
                                         Serdecznie zapraszamy!>>  03.12.2009 - Warsztaty plastyczne „Kolorowe kamieniczki” z dziećmi z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach.
          W słoneczne czwartkowe przedpołudnie, w bibliotece słubickiej odbyła się pierwsza część warsztatów plastyczne ph.: „Kolorowe kamieniczki”. Uczestnikami była młodsza grupa dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez Ośrodek projektu ph.: „Poznaję świat zmysłami”, jest to kontynuacja projektu „Zdrowie w jabłku” realizowanego w roku 2008.
          Dzieci pod okiem plastyka-bibliotekarki pani Magdaleny Kondarewicz namalowały piękne kamieniczki w kolorach tęczy, które połączone razem stworzą jedną uliczkę „Uliczkę uśmiechu”. Szczególne miejsce, gdzie wszyscy są radośni i szczęśliwi i dzielą się uśmiechem z innymi.
KONKURS FOTOGRAFICZNY
W ZWIĄZKU Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM
KONKURSEM FOTOGRAFICZNYM
pt.: „MAGIA ŚWIĄT”
ORGANIZATOR POSTANAWIA ZWIĘKSZYĆ
ZASIĘG KONKURSU O CAŁY POWIAT SŁUBICKI.                                                                                               Dyrektor BPMiG Słubice
                                                                                                    Agnieszka Mińska


>>  27.11.2009 - Podsumowanie TYGODNIA MISIA
                            w Bibliotece
          W dniu 27 listopada  w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów TYGODNIA MISIA realizowanego w ramach  Światowego Dnia Pluszowego Misia – 25 listopada. Organizatorem była  Biblioteka Publiczna, a współorganizatorem Przedszkole Samorządowe nr2 "Pinokio”. Tydzień z misiem promował akcję czytania przez pokolenia ph.: "Poczytaj mi Babciu, poczytaj mi Dziadku”. Rok 2009 w bibliotece słubickiej realizowany jest pod wyżej wymienionym hasłem.
Uczestnikami misiowych spotkań były  6-ciolatki z przedszkola Pinokio, wraz ze swoimi  opiekunkami, Panią Anną Jekiel i Panią Cecylią Leżańską, oraz prowadzące spotkania bibliotekarki oddziału dziecięcego, Pani Magdalena Kondarewicz i Pani Anna Łysiak.
Podczas pierwszego dnia  dzieci poznały historię pluszowego misia, same opowiadały historyjki swoich misiów. Odbył się plebiscyt na najmniejszego i największego misia, które zostały nagrodzone słodkościami.
Drugiego dnia zaproszona babcia, pani Jadwiga Ryszczuk
czytała dzieciom bajkę pt. "Złotowłosa i trzy misie.” Dzieci za pomocą magicznych kul pięknie odpowiadały na pytania babci bajarki. Spotkanie zakończyło się występem artystycznym dzieci, które w strojach bohaterów książki przedstawiły krótkie scenki z bajki.
Dzień trzeci przebiegł pod hasłem "Mój ulubiony Miś", to temat konkursu rysunkowego. Dzieci wykonały piękne rysunki z misiami w roli głównej. Kolejny dzień spędziliśmy w towarzystwie dziadka, Pana Jerzego Sukiennika, który pięknym , ciepłym głosem czytał  dzieciom wierszyki o misiach. Przedszkolaki na podstawie wiersza zaprezentowały pantomimę o misiach psotnikach. I tak misiowy tydzień dobiegł końca.
Na zakończenie  w piątek  wszystkie dzieci otrzymały pluszowe misiaczki, dyplomy pamiątkowe i słodkie małe co nieco. W ramach podziękowania  dyrektor biblioteki Pani Agnieszka Mińska wręczyła  na ręce dyrektor przedszkola Pani Małgorzacie Tomala, Księgę Legend wraz  z życzeniami dalszej owocnej współpracy placówek.>>  25.11.2009 - Święto Misia
W bibliotece słubickiej odbyły się dwa listopadowe spotkania małych klubowiczów. Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr2 ,,Pinokio” w Słubicach gościły w słubickiej książnicy razem ze swoimi misiaczkami. Pierwsze spotkanie odbyło się 24.listopada 2009r.. Zaproszona babcia pani Jadwiga Ryszczuk czytała dzieciom książeczkę pt.: ,,Złotowłosa i trzy Misie”. Po wysłuchaniu bajeczki babcia za pomocą ,,magicznych kul” zadawała dzieciom pytania na temat bajki. Owe magiczne kule pomagały bardzo dzieciom w odpowiadaniu, ponieważ miały magiczną moc, którą przekazała babcia bajarka. Babcia przygotowała dla dzieci niespodziankę, mali przedszkolacy zamienili się w aktorów! Przebrani za bohaterów z bajki przedstawiali krótkie scenki. Czuli się bardzo dobrze w tych rolach. Dzieciom bardzo podobała się książeczka i myślę, że długo nie zapomną jej treści.
Kolejne spotkanie odbyło się 26.listopada  i tematem spotkania był również Miś. Tym razem dzieci wysłuchały wierszy przeczytanych przez zaproszonego do biblioteki dziadka, pana Jerzego Sukiennika. Dzieci bardzo uważnie słuchały ciepłego i miłego głosu. Jeden z wierszy był  o psotliwych misiach. Na podstawie tego utworu dzieci odegrały pantonimę. Muszę przyznać, że dosyć łatwo przychodziło im odegranie psot jakie wyrządzały misiaczki.
Oba spotkania promują akcję wspólnego czytania przez pokolenia ph.: ,,Poczytaj mi Babciu, poczytaj mi Dziadku”.>>  20.11. - 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia 

Rok 2009 w bibliotekach powiatu słubickiego
realizowany jest pod hasłem

„Poczytaj mi Babciu, Poczytaj mi Dziadku”,

propagującym wspólne czytanie przez pokolenia.

W dniach od 23  do 27 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy będziemy obchodzić Tydzień Misia, podczas którego będą spotykać się przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr2 ,,Pinokio” z zaproszonymi  babciami i dziadkami  na  wspólnym czytaniu bajek o misiach, konkursach plastycznych  i zabawie.

Akcja promuje wspólne czytanie przez pokolenia!

..O MISIU...

Trudno wyobrazić sobie świat bez Misia, największego przyjaciela każdego dziecka i nie tylko … Ilu bowiem dorosłych trzyma jeszcze w szafie swojego starego misia i co jakiś czas zagląda do niego, żeby wyżalić się w trudnych chwilach.

 Miś pluszowy, jest niewątpliwie najważniejszą zabawką naszych pociech i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

Historia Pluszowego Misia........

Historię pluszowego Misia rozpoczął Prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, re-zygnując ze swego trofeum. Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twór-cę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków pt. "Drawing the Line in Mississippi". Rysunki ukazały się w gazetach i te z kolei zachęciły Morris Michtom’, a wła-ściciela sklepu ze słodyczami, do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu. W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z od-ręcznie podpisaną karteczką “Miś Teddy’ego.” W tym samym czasie, ok. 1903 r. niemiecki projektant zabawek Richard Steiff zaprojektował Misia, którego świat ujrzał na wystawie zabawek w Lipsku. Podobno pewien amerykański kupiec, zamówił u Steiffa aż 3 000 misiów. Był to początek błyskotliwej kariery pluszowego misia.


>>  05.11.2009 - konferencja prasowa nt. projektu "Słubfurcka Mediateka" w Miejskiej i Regionalnej Bibliotece Frankfurt (Oder)
          W  Miejskiej i Regionalnej Bibliotece Frankfurt (Oder) i Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice 4 lutego 2010 zostanie otwarta przygotowana wspólnie pod kierownictwem artysty Michalela Kurzwellyego ekspozycja pt. „Słubfurcka Mediateka”. Będzie ją można oglądać od 4.02.2010 do 4.11.2010.
Projekt powstał w kooperacji pomiędzy bibliotekami miejskimi Słubic i Frankfurtu oraz stowarzyszeniem Słubfurt e.V., studentami Uniwersytetu Viadrina i zielonogórskim czasopismem „Pro Libris”.
Celem akcji jest wspieranie tożsamości regionalnej za pomocą wszechobecnej w społeczeństwie informacyjnym „Autentyczności fikcji”. Na ekspozycje składać się będąróżnorodne propozycje, zapraszające mieszkańców Słubic, Frankfurtu i zarazem Słubfurtu do interaktywnej zabawy. Tematem przewodnik Słubfurckiej Mediateki będą przede wszystkim pytania o tożsamość. Reakcje Słubfurtczyków na pytania o ich ojczyznę, pochodzenie i przestrzeń życiową będą stanowić także część ekspozycji i będą dostępne dla wszystkich zwiedzających.
          Projekt używać będzie różnych form dokumentujących nurtujący nas temat tożsamości. Mieszkańcom stworzona zostanie możliwość przyniesienia manuskryptów, książek, zdjęć i przedmiotów w celu udostępnienia ich w ramach Mediateki. Każdy z Słubfurtczyków będzie miał możliwość postawienia sobie pytania o to „Kim jest? Co łączy, lub dzieli go ze Słubicami, Frankfurtem czy Słubfurtem?”. Materiał do Słubfurckiej Mediateki będzie zbierany przez podróżujący zespól wolontariuszy i raz w miesiącu uaktualniany w archiwum Mediateki.
          Kolejną formą dokumentacji, która zmierzy się z pytaniami o tożsamość, będą portrety filmowe. Będą one bazować na opracowanym przez Michalela Kurzwellyego wzorcu składającym się z dwóch elementów:
- wywiadem z Słubfurtczykiem, w którym odpowie on na pytanie „Co łączy Cię z Słubfurtem?”
- filmem który następnie nakręci ta osoba, chodząc po Słubfurcie z udostępnioną mu w tym celu kamerą i przedstawiając miasto ze swojej perspektywy.
Oba elementy zostaną następnie zmontowane. Osoby mogą być prezentowane anonimowo lub nie, w zależności od ich woli. Mieszanka portretowanych osób ma być jak najszersza i zbierać mieszkańców wszystkich generacji, zawodów i zainteresowań oraz oczywiście ludzi ze Słubu i Furtu. Filmy następnie będzie można zobaczyć w Mediatece, a także wypożyczyć do zobaczenia w domu.
          Ostatnią formą interakcji projektu Mediateka z mieszkańcami będą publiczne dyskusje na temat zbieranych materiałów, które odbywać się będą naprzemiennie w Słubicach i Frankfurcie. Każdorazowo po zgromadzeniu odpowiedniej ilości materiału, zostanie on zaprezentowany publicznie i po dyskusji przekazany do ekspozycji Mediateki. Program edukacyjny Mediateki jest oparty przede wszystkim na współpracy ze szkołami i innymi jednostkami edukacyjnymi, które będą mogły na bieżąco korzystać z Mediateki.
          Współpracownikami projektu są przede wszystkim studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, którzy od kilku już miesięcy zajmowali się tym tematem podczas seminarium o Słubfurcie, w ramach którego przygotowywano także koncepcję Mediateki. Ponieważ projekt ten ma w założeniu sprostać współczesnemu rynkowi medialnemu, studenci stale tworzą nowe metody mierzenia tożsamości i są otwarci na innowacyjne pomysły w tej materii. Chodzi bowiem o pewien proces, swego rodzaju Art Experiment, który cały czas jest otwarty na nowości.
          Jeden z numerów dwujęzycznego kwartalnika „Pro Libris“ zostanie w całości poświęcony tematowi Słubfurckiej Mediateki oraz ofertom i zadaniom instytucji świata mediów. Materiały, które się ukażą w tej publikacji, mają stanowić element ekspozycji wystawionej w Miejskiej i Regionalnej Bibliotece Frankfurtu.
          Końcowa prezentacja zaplanowana jest pomiędzy 22.10 i 04.11.2010. W tym, mającym trwać dwa tygodnie okresie, zostaną przedstawione w bibliotekach Słubic i Frankfurtu wyniki dziewięciomiesięcznej pracy, które następnie czekać będą na komentarze i uzupełnienia od zwiedzających wystawę. Projekt zakończy się uroczystym finisażem we frankfurckiej bibliotece 4 listopada 2010.

Pytania w sprawie Słubfurckiej Mediateki prosimy kierować do:


Michael Kurzwelly
Güldendorfer Str. 13
D-15230 Frankfurt (Oder)
+49-335-6641181
+49-171-2668747
arttrans@arttrans.de
www.arttrans.deKonkurs fotograficzny "Magia Świąt"


Organizator :

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice

Regulamin konkursu:

1. Konkurs skierowany jest do:
uczniów kl. IV-VI  szkół podstawowych  i gimnazjów

2. Zadanie konkursowe:
Aby wziąć udział w zabawie wystarczy przesłać zdjęcie( 1- 3 sztuk) domu lub jego wnętrza przystrojonych świątecznymi ozdobami lub zdjęcie ubranej choinki. Fotografia nie musi przedstawiać pełnej dekoracji ani całego drzewka. Ważne jest, aby najpełniej oddawała atmosferę i klimat Świąt Bożego Narodzenia.   Format zdjęcia dowolny, wydruki komputerowe niedopuszczalne.

Do każdego zdjęcia może być dołączony krótki opis, który zawierać będzie  refleksje dotyczące magii Świąt Bożego Narodzenia, choinki i świątecznych dekoracji. 
  
3. Każde zdjęcie należy opisać, podając na odwrocie: imię i nazwisko autora,  szkołę , klasę.

4. Prace będą oceniane w następujących kategoriach:
-    najpiękniejsza dekoracja świąteczna domu lub jego wnętrza,
-    najpiękniejsza choinka.

5. Zdjęcia należy złożyć do dnia 8 stycznia 2010 r.
     w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy
        ul.Jedności Robotniczej 18
        69-100 Słubice

6. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom, wystawa fotograficzna, odbędzie się w styczniu 2010 r. w BPMiG Słubice.


Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie.


                                                                                      Organizator

Słubice, listopad 2009 r. 


>>  29.10.2009 - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - ,,Przygody Misia Ruperta”
W dniu 29 października odbyło się spotkanie najmłodszych członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim był Miś, ponieważ już niedługo obchodzi swoje święto, a mianowicie Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada. Wspólnie z dziećmi już postanowiliśmy rozpocząć świętowanie. Na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowane zostały magiczne przygody misia Ruperta...Książeczki powstały na podstawie brytyjskiego serialu animowanego.

Przygody misia Ruperta i jego przyjaciół to ciepłe, zabawne i pouczające historyjki, a kolorowa oprawa książeczek sprawia, że dzieci lgną do nich. Dlatego dzieci z  zaciekawieniem wysłuchiwały kolejnych zaklęć Raggety’ego, małego zabawnego leśnego elfa,  które nie zawsze kończyły się powodzeniem. Jednak wszystkie opowiadania kończyły się pomyślnie, bo w gronie takich przyjaciół  inaczej stać się nie mogło. Te książki są pełne magii i fantazjii...


Po wysłuchaniu książeczek dzieci  pokolorowały misiowe kolorowanki.........czary mary
 i misie mają kolorki........do zobaczenia........

   >>  23.10.2009 - Porozumienie Bibliotek
          Porozumienie zawarte pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą reprezentowaną przez dr. Henninga Klaußa a Biblioteką Collegium Polonicum w Słubicach reprezentowaną przez Grażynę Twardak a Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Słubicach reprezentowaną przez Agnieszkę Mińską a Biblioteką Miejską i Regionalną we Frankfurcie nad Odrą reprezentowaną przez dr. Dirka Wissen.
          Kooperacja pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie (BU), Biblioteką Collegium Polonicum w Słubicach (BCP), Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Słubicach (BPMiG) oraz Biblioteką Miejską i Regionalną we Frankfurcie nad Odrą (BMiR) ma już wieloletnie tradycje oraz pozytywne efekty. Zawarcie niniejszego porozumienia ma na celu nie tylko kontynuację istniejącego partnerstwa w przyszłości, ale także jego znaczną intensyfikację. Dzięki temu możliwe będzie wspieranie działań i zadań w dziedzinie kształcenia, kultury i nauki oraz optymalizacja oferty placówek dla mieszkańców, pracowników administracji, studentów, pracowników uczelni oraz gości obu miast.
          Podstawą niniejszego porozumienia są obowiązujące regulaminy i statuty wszystkich placówek bibliotecznych. Celem porozumienia jest umożliwienie i wspieranie współpracy w dziedzinie kształcenia i kultury.
          Współpraca czterech bibliotek zawierających porozumienie, polegać ma nie tylko na wspólnych spotkaniach, ale przede wszystkim będą one wspierać się nawzajem w takich dziedzinach jak szkolenia, oferty internetowe, uzgadnianie stanu zasobów bibliotecznych oraz wypożyczanie międzybiblioteczne.
Szczególnie ważny dla dyrektorek i dyrektorów, tych czterech bibliotek jest „Okrągły stół bibliotek", jako wspólne spotkanie robocze, które będzie odbywało się regularnie każdego roku wiosną i zimą, na zmianę w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą .>>  Program "Infrastruktura Bibliotek"
        Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach złożyła wniosek do Programu „Infrastruktura Bibliotek” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uzyskała dotacje w wysokości 45 000 zł na modernizację pomieszczeń i zakup wyposażenia bibliotecznego. Warunkiem otrzymania dotacji był wkład własny w wysokości 12 000 zł.

>> 08.10.2009 - Spotkanie seniorów
       
         8 października 2009 w ramach obchodów Tygodnia Seniora  w Bibliotece Publicznej Miasta
i Gminy w Słubicach odbyło się spotkanie emerytów i rencistów. Dyrektor biblioteki pani Agnieszka Mińska  zaprezentowała bliżej działalność placówki  i przedstawiła propozycje jakie biblioteka oferuje swoim młodym jak i również starszym czytelnikom. Wysłuchano fragmentów nowo zakupionych audiobooków, które zostaną udostępnione czytelnikom do domu. Uczestnikiem spotkania była również prezes słubickiego Koła Związku Sybiraków pani Lucyna Żukowska, która przedstawiła pokrótce losy Sybiraków zaprezentowanych na wystawie. Spotkanie przebiegło w ciepłej atmosferze wspomnień i wzruszeń.


>> 07.10.2009 - Relacja z otwarcia wystawy "Zesłani na Sybir"
       
        7 października 2009 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Zesłani na Sybir”. Zaprezentowano  pamiątki, dokumenty historyczne, zdjęcia, przedmioty oraz wiersze zachowane przez członków słubickiego Koła Związku Sybiraków. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym przygotowanym przez uczniów z Koła teatru i recytacji ,,Bez kurtyny” ze SP nr2 w Słubicach pod opieką p. Haliny Samsonowicz. Można było również wysłuchać krótkich jednakże wzruszających historii Sybiraków. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Słubic, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Starostwa, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie słubickich szkół. Nie zabrakło również mieszkańców miasta.

        Wystawa jest jednym z elementów obchodów rocznicy 20-lecia powstania Koła Związku Sybiraków w Słubicach. W dniu otwarcia przybyło wielu zwiedzających.
Ponadto
Zarząd Koła Sybiraków w Słubicach zaprasza  do obejrzenia wystawy w dniach 13,20,27 października oraz 3 listopada w godz. od 10.00 do 12.00, gdzie podczas zwiedzania będzie obecny przedstawiciel Koła Związku Sybiraków.>> 07.10.2009 - Otwarcie wystawy "Zesłani na Sybir"


1 2
GODZINY OTWARCIA

pn.  - 10.00 ÷ 18.00
wt.  - 10.00 ÷ 18.00
śr.  - 10.00 ÷ 18.00
czw. - 10.00 ÷ 18.00
pt.  - 10.00 ÷ 18.00
sob. - 09.00 ÷ 15.00Biblioteka bierze udział
w programie
Akademia Orange
dla bibliotek

Licznik odwiedzin