06.11.2013 r.  - "Lokomotywa" Juliana Tuwima - głośne czytanie wiersza po polsku i po niemiecku. "Kolorowy pociąg Tuwima" zajęcia plastyczne (30 osób).

 W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety Juliana Tuwima oraz setna rocznica jego poetyckiego debiutu. W związku z tymi faktami Sejm RP ustalił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Biblioteka pragnąc włączyć się w obchody Roku Juliana Tuwima, autora niezapomnianych wierszy dla dzieci, postanowiła jedno ze spotkań z najmłodszymi czytelnikami poświęcić Julianowi Tuwimowi.
Julian Tuwim urodził się pod koniec XIX wieku w Łodzi. Polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński. Dla nas, dla  rodziców małych dzieci, znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka. (http://www.dziecisawazne.pl)
A my, wiemy doskonale, że każdemu rodzicowi zależy, żeby jego dziecko było lepiej rozwinięte, żeby dać mu jak najwięcej... A w dzisiejszych czasach "najwięcej" to wcale nie tablet i gry, lecz książka.
Bohaterką spotkania była książeczka pt. „Lokomotywa”, książeczka niezwykła, bo trójjęzyczna. Klasyczne dzieło Juliana Tuwima, nie tylko dla dzieci, w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Specjalne wydanie niniejszej publikacji książkowej, z okazji Roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, jest wspólnym przedsięwzięciem TAiWPN Universitas i Instytutu Książki. Wydawcy dedykują niniejsze dzieło pamięci Albrechta Lemppa (1953-2012), promotora literatury polskiej na świecie.
Spotkanie miało wręcz charakter międzynarodowy. Do wspólnego czytania wiersza Pani Ania zaprosiła rodziców, gdzie Mama jest Polką a Tata jest Niemcem. Dzieci miały okazję wysłuchać,  jak ten sam utwór brzmi w różnych językach. A wiemy, ze tematem wiersza jest tytułowa lokomotywa przedstawiona jako istny cud techniki. Wiersz jest pełen ruchu i dynamicznie zmieniających się obrazów. Tuwim słynął z uwielbienia do zabawy słowem, a w „Lokomotywie” osiągnął mistrzostwo w swojej pasji. Dlatego też wszyscy, dzieci i dorośli, z ogromnym zaciekawieniem i uśmiechem słuchały utworu.
Najpiękniejsze jest to, że każde dziecko, różnej narodowości, ma możliwość poznać ten sam utwór w języku ojczystym.
Dzieci po wspaniałej zabawie słowem, tanecznym krokiem w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” przeszły i zasiadły przy stolikach. Tam czekały na nie wagoniki do pokolorowania. Następnie zostały one połączone i powstał znakomity, kolorowy pociąg Pana Tuwima.

 

  


Biblioteka Publiczna MiG

w Słubicach
ul. Jedności Robotniczej 18
69-100 Słubice


tel./fax: 95 758 23 72
e-mail: bpmig-slubice@o2.pl
www.biblioteka.slubice.pl


GODZINY OTWARCIA

pn.  - 10.00 ÷ 18.00
wt.  - 10.00 ÷ 18.00
śr.  - 10.00 ÷ 18.00
czw. - 10.00 ÷ 18.00
pt.  - 10.00 ÷ 18.00
sob. - 09.00 ÷ 15.00

Biblioteka bierze udział
w programie
Akademia Orange
dla bibliotekLicznik odwiedzin