GODZINY OTWARCIA

pn.  - 10.00 ÷ 18.00
wt.  - 10.00 ÷ 18.00
śr.  - 10.00 ÷ 18.00
czw. - 10.00 ÷ 18.00
pt.  - 10.00 ÷ 18.00
sob. - 09.00 ÷ 15.00Biblioteka bierze udział
w programie
Akademia Orange
dla bibliotek

Licznik odwiedzin


SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
2014.05.15

W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny jest Internet czy też telewizja często zastanawiamy się, czy warto jeszcze poświęcać czas na czytanie książek. W takich chwilach warto przypomnieć sobie słowa Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Na wrześniowym spotkaniu DKK w słubickiej bibliotece nasi klubowicze wspólnie przekonywali się o zaletach czytania. Niezaprzeczalnie pochłanianie książek wzbogaca nas, kształci charakter. Chwile spędzone przy lekturze pozwalają zapomnieć o naszym szarym życiu i znaleźć się w zupełnie innym miejscu. Często ten wyczytany przez nas świat różni się niezmiernie od tego, który my znamy. A dzięki temu możemy zweryfikować własne poglądy na wiele spraw. Uczymy się tolerancji i zrozumienia innych ludzi. Poruszane problemy w rozmaitych książkach sprawiają, że sami zastanawiamy się, jakbyśmy my poradzili sobie z nimi. Książka uczy nas myślenia, koncentracji. Również w przystępny sposób zdobywamy ogromna wiedzę. Jeżeli lubimy czytać np. biografię sławnych ludzi z różnych okresów historycznych, łatwiej przyswajamy sobie historię.
Na spotkaniu zadaliśmy sobie pytanie, czy rzeczywiście telewizja i Internet wyprze książkę? Jedna z naszych klubowiczek  powiedziała, że  kiedy wiele lat temu rozpoczęła się era telewizji twierdzono, że radio zostanie przez nią wyparte. Jednak tak się nie stało. Do dziś radio jest wszechobecne. Książka również pozostanie. Jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że z pewnością telewizja oraz Internet nigdy nie zastąpi książki.
Na potwierdzenie można przytoczyć słowa Pawła Hertza:  … książki – na podobieństwo okien otwierających się z ciemności na jasny świat. Książki takie dają oddech płucom, światło oczom, siłę sercom i dłoniom.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki,
które odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach
22 października 2014 r. o godz. 17.00
Tematem spotkania będzie twórczość Ignacego Karpowicza, który jest zwycięzcą w tegorocznym plebiscycie czytelników Nagrody Literackiej Nike.