GODZINY OTWARCIA

pn.  - 10.00 ÷ 18.00
wt.  - 10.00 ÷ 18.00
śr.  - 10.00 ÷ 18.00
czw. - 10.00 ÷ 18.00
pt.  - 10.00 ÷ 18.00
sob. - 09.00 ÷ 15.00Biblioteka bierze udział
w programie
Akademia Orange
dla bibliotek

Licznik odwiedzin


SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
2014.10.30

Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Debiutował siedem lat temu. Nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród. Powieść „Ości” przyniosła Ignacemu Karpowiczowi tegoroczną  Literacką Nagrodę Nike Publiczności.

Nominacje do tegorocznej Literackiej Nagrody Nike skłoniły naszych klubowiczów do sięgnięcia po twórczość Ignacego Karpowicza. Punktem wyjścia do naszej dyskusji było, jak zwykle,  prześledzenie życiorysu autora. Pisarz, tłumacz, sporo podróżował, głównie po Ameryce Południowej i Afryce. A na stałe zamieszkał na wsi, bez dostępu do ciepłej wody, ze studnią. Problem ma nawet z zasięgiem telefonu komórkowego. Trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach, gdzie stawiamy na wygody życia codziennego, ktoś  z własnej woli rezygnuje z wytworów techniki. Przyznaje, że zdarza mu się „ … nie widzieć żadnych nowych ludzi przez miesiąc czy więcej….” A na pytanie czy nie lubi ludzi? , odpowiada: „…lubię w małych porcjach i rzadko …”. Żyjąc na takim odludzi można się skupić tylko na pisaniu.

Autor sześciu powieści., a każda jest inna. Wydane w 2006 roku „Niehalo” zostało uznane przez krytyków za jeden z najbardziej obiecujących debiutów. Kolejne: „Cud”, Gesty”, „Balladyny i romanse”, „Ości”, „Sońka” i trzykrotne nominacje do Nagrody Literackiej Nike.

A jak odebrali jego literackie dzieła nasi klubowicze? Zgodziliśmy się jednogłośnie, że to książki pełne emocji, przepełnione fragmentami z życia zwykłych ludzi. W specyficzny dla siebie sposób potrafi opowiadać o relacjach międzyludzkich. A wszystko okraszone  charakterystycznym dla autora humorem. „Wierzę w humor, autoironię i śmiech”, jak sam stwierdził w jednym z wywiadów. Autor potrafi zaskoczyć.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się
w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach
20 listopada o godz. 16.00.
Tematem spotkania będzie książka Jerzego Alskiego „Sherry”.
Na spotkaniu będziemy gościć autora Jerzego Alskiego.
Serdecznie zapraszamy!